Madonna che piange

Madonna nutab

Inimene on lugusid rääkiv loom. Maailm on täis põnevaid lugusid. On õpetlikke, meelelahutuslikke, fantaasialugusid ning selliseid, mille kohta öeldakse, et see on tõsilugu – päriselt juhtunud ja tegelikult elanud inimestega. Palju neis lugudes tegelikult tõtt on, pole teada ja enamikel juhtudest pole ka võimalik teada saada, ning mis seal salata – on sel üldse tähtustki? Mõnikord siiski on, kui  loo najal püütakse sind veenda ostma mingit kaupa, tarbima mingit teenust või uskuma mingit teatud religiooni. Näiteks räägitakse sulle lugu erksast paugupillist, kui tegelikult kõlbaks see endine auto ehk veel vaid romulasse varuosadeks; pajatatakse juttu mürkidest, mis erilise jalavanniga sinust väljutatakse, kui tegelikult on tegu tavalise soolalahuse elektrolüüsiga; või jutustatakse pühamehe imetegudest, et kindlustada valimisvõit või püsiv sissetulek kirikule. Sellistel puhkudel, kui sinult tahetakse saada raha, aega, allumist ja sinna juurde käiv lugu tundub liiga ilus, et tõsi olla, siis suure tõenäosusega see ongi liiga ilus, et tõsi olla.

Kuidas aga teada, millisel lool ja kui palju tõde sees on? Uskudes rääkijaid, kes pretendeerivad su ressurssidele? Vist mitte. Enne kaaluka otsuse langetamist on ilmselt mõtet asja mitmekülgselt uurida ja teha siis informeeritud otsus. Aga alati pole endal ju aega kõike põhjalikult uurida, pole ka võimalust kasutada kõiki arhiive ega sooritada vajalikke katseid, et mürast oluline eristada. Pole hullu – õnneks on meil olemas nii uudishimulikud inimesed, kes on huvitatud tõe väljaselgitamisest ja jagavad oma leide heal meelel ka teistega.

Muidugi on üks neist Eestisse külla tulev Massimo Polidoro, kes on Itaalia paranormaalsete nähtuste uurimise komitee (CICAP) asutaja. Nagu täheldab üks CICAP-i liikmetest – kirjanik ja semiootikaprofessor Umberto Eco, oli Itaalia ajakirjandus liigagi lihtsalt kriitikavabalt vahendamas igasuguseid imelugusid, kuid nüüdseks on olukord veidigi muutunud ja pühakute imetegudele, mida tugeva katoliikliku traditsiooniga Itaalias ikka usinalt jutustatakse, otsitakse ka maalähedasemaid seletusi.

Näiteks pajatab legend, et teatud puhkudel muutub klaasviaalis hoitud pea kaotanud pühamehe San Gennaro veri vedelaks. Vedelaks muutuv veri hoiatavat linna hävingute eest. Seda väidetavat imet käivad Napolis igal aastal vaatamas tuhanded inimesed. Kindlasti toob selline rahvahulkade ränne reliikviat hoidvale kirikule kenasti sisse ning tegeliku tõe väljaselgitamist püütakse igat moodi takistada.

Sõltumatuid uurijaid ligi pole lastud, samas täheldasid kiriku poolt määratud uurijad, et proovidest leiti jälgi verest, aga neid tulemusi ega analüüsimeetodeid pole üheski teadusajakirjas avaldatud.

Paranormaalsete nähtuste uurijad, kelle hulgas on ka keemikuid, aga arvavad, et tegu on raudkloriidil põhineva kemikaaliga, mis raputades muutub vedelaks, aga tahkub taas õige pea, kui see seisma jätta.

Uurijaid on süüdistatud jumalateotuses ja inimestelt usu ja lootuse riisusmises, aga Massimo Polidoro pole sellise hinnanguga nõus: “Me oleme inimesed, kes soovivad mõista maailma meie ümber. Kui inimestele anda teada sama loo mõlemad vaatenurgad, siis oskavad nad ise omad järeldused teha.”

CICAP-i uurijad on veel tähele pannud, et üsna tavaline “ime” – pisaraid poetav madonna – hakkab millegipärast siis rohkem nutma, kui on olulised valimised lähedal. Näiteks hakkasid madonnad nutma möödunud sajandi neljakümnendate aastate lõpus, kui 1948. aasta valimistel oli vaja kindlustada katoliiklike parteide võit kommunistlike üle.

Massimo Polidoro on imelugusid uurinud üle 20 aasta: Itaalias sellistest lugudest juba puudust ei tule. Veel on ta kohtunud kümnete inimestega, kes väidavad endil olevad üleloomulikke võimeid, kuid psühholoogina ta teab, kui lihtne on meeli petta ja isegi iseennast iseendal ninapidi vedada.

Põhja-Euroopa tuuri käigus astub Massimo Polidoro läbi ka Eestist, et teha kaks tasuta esitlust, kus pannakse proovile meie meeled ja kergeusklikkus.

15. mail kell 15:00 Tallinna Ülikoolis ja
16. mail kell 14:00 Tartus Ahhaa keskuses

Kohtumiseni!

Autor: Martin Vällik, Tallinn

Kes itaalia keelt loeb, saab CICAP-i ja Massimo Polidoro tegemistega tutvuda:
http://www.cicap.org/new/index.php
http://www.massimopolidoro.com/index.php

Vaata Polidoro kohta ka Skeptik.ee lehelt!