kool“Ettevaatust, hunt” on Marise ja tema sõprade lemmikmäng kooli mänguväljakul, väikese majakese, kiikede ja liumäe vahel. Üks laps on selles mängus hunt ja ajab teisi taga, kuni ta kellegi kätte saab, ning siis muutub too omakorda hundiks ja peab teisi taga ajama.

Maris on kaheksa-aastane eesti tüdruk, kes käib koolis Vicenza linnas Itaalias. Praegu on tal käsil kolmas klass. Esimeses klassis valmistas talle raskusi õpetajatest aru saamine aga õnneks õpetajad organiseerisid grupi välismaalt pärit lastest, kes korra nädalas said eraldi keeleõpet. Kokku käis selles grupis kuus last: Maris oli ainuke eestlane, tema kaaslasteks tõmmu Lõuna-Aafrika poiss, Maroko poiss ja kolm Serbiast pärit last. Tunnid toimusid ühe korra nädalas kahel esimesel kooliaastal, koos õpetajaga lahendati koduseid ülesandeid, mängiti lauamänge ja loeti itaaliakeelseid muinasjutte.

Koolipäev algab igal hommikul 8.30 ja kestab esmaspäeval ning kolmapäeval kella üheni, ülejäänud päevadel kella poole viieni. Koduseid ülesandeid antakse lühikestel päevadel ja nädalavahetuseks. Koolilõuna kestab kella ühest kelle kaheni ja lõunat söövad lapsed koolis pikkadel päevadel (koolis söömiseks tuleb osta spetsiaalsed toidutalongid buono pasto). Muudel päevadel piirdutakse merenda ehk kerge eine söömisega kella kümne ja üheteistkümne vahel, kui süüakse kodust kaasavõetud saiakesi või küpsiseid. Pärast sööki ja vahetundide mängivadki lapsed selle loo alguses mainitud aiaga piiratud mänguväljakul.

Marise lemmikõppeained on matemaatika ja laulmine, vähem meeldivad geograafia ja inglise keel, korra nädalas õpib ta ka arvuti kasutamist. Matemaatika meeldib talle rohkem seepärast, et õpetaja on noor ja lõbus, inglise keele õpetaja on aga rangem ja kontrollib rohkem. Laulmine on muidugi kõige toredam: lapsed õpivad noote ja tähtpaevadeks erinevaid laule. 18 märtsil tähistati rahu päeva ning lapsed esitasid kooli ees lastevanematele väikese kontserdi (tjah, lõpetuseks lauldi ka Itaalia hümni).

Õpikud on algkoolis tasuta, hiljem keskastmes tuleb ise osta: et õpikuid saada, tuleb end juba juuni lõpus koolitarvete poes järjekorda panna. Raamatud saabuvad tavaliselt mõni nädal enne kooli algust ja on kõik töövihiku tüüpi kuhu võib kirjutada ja täita lahtreid. Hiljem jäävad õpikud lastele – mõnd tuleb kasutada isegi mitu aastat. Muuhulgas, tunniplaanis on ka usuõpetus, mis toimub laupäeva hommikuti kiriku juures.

Suvevaheaeg algab juuni alguses ja kestab septembri keskpaigani: et lastel suvel igav ei hakkaks on peaaegu igas aines “suveraamat” ülesannetega, mis tuleb sügiseks ära lahendada. Neid on küllaltki palju ja lahendamist alustas Maris augusti keskel, veetes kolm nädalat iga päev tunnikese õpikute taga.

Autorid: Jane ja Maris-Margarita Medar, Vicenza