Clemente MastellaRomano Prodi võttis täna, 17. jaanuaril, ajutiselt üle justiitsministri kohused, kuna senine justiitsminister Clemente Mastella pidi tagasi astuma seoses süüdistustega korruptsioonis.

Prodi kinnitas, et tema usub Mastella kiiret vabanemist ning katoliku poliitiku peatset naasmist oma kohale ning kinnitas oma solidaarsust Mastellaga “nii poliitiku kui sõbrana”. Ilma Mastella partei Udeur’i kolme senaatori toetuseta kaotaks Prodi koalitsioon senatis enamuse ja see tähendaks valitsuse kukkumist. Veel ainult päev varem, kui Mastella väitis, et ta tahab tagasi astuda vaid oma samuti korruptsioonis süüdistatava naise toetuseks, keeldus Prodi keeldus tema tagasiastumispalvet rahuldamast, kinnitades oma solidaarsust.

Clemente Mastella, kelle poliitilisse minevikku kuulub ka Tööministri ametikoht Berlusconi esimeses valitsuses, omab tugevat valijaskonda eelkõige Campanias, Benevento ja Caserta provintsides. Udeur saab küll üleriigilises mõttes vähe hääli, kuid just mainitud regioonide suur toetus muudab selle partei oluliseks kõikvõimalike koalitsioonide jaoks. Samuti on Udeuril tugevad sidemed Sitsiilias – kuid võimulolek Sitsiilias tähendab paratamatuid suhteid maffiaga. Udeuri noorteühenduse endine eesistuja arreteeriti kui Bernardo Provenzano (Cosa Nostra eeldatava juhi, arreteeritud 2006 pärast nelja aastakümmet tagaotsimist) “parem käsi”.

Märkimist väärib ka partei kujunemislugu. 1994. aastal Mastella koos Pier Ferdinando Casini ja teiste endise Democrazia Cristiana mõõdukama poolega koos loodud Centro Cristiano Democratico (CCD). Mastella ja tema pooldajad lahkusid sellest parteist aga 1998. aastal, et luua koos Francesco Cossiga’ga, endise presidendi (1985-1992), Andreotti kolmanda valitsuse siseministri (1976-1978, siseminister Aldo Moro mõrvamise ajal, seotud paramilitaarse organisatsiooni Gladioga) uus partei Unione Democratica per la Repubblica (UDR). UDR aitas tollal vasaktiival sisevõitlust pidanud Massimo D’Alemal võimule tulla. Seejärel lahkus Mastella taas Cossigast ja muutis UDR-i Udeuriks.

Ka Clemente Mastellal on Esimese Vabariigi ajast (1980-ndatest) saadik ulatuslik korruptsiooniminevik, prokurör Luigi de Magistris uurimine Calabria ‘ndrangheta tegutsemise ja sidemete kohta hõlmab nii Mastellat kui peaminister Romano Prodit. Udeuri liikmed on uurimise all kogu riigis. Hiljuti avastas Campania maakonna S. Maria Capua Vetere prokurör korruptiivse skeemi avalike haiglate ja muude kõrgete tervishoiuametite kohtade jagamisel. Selle tulemusena määras ta koduaresti Mastella abikaasa Sandra Lonardo (Campania maakonna regionaalparlamendi eesistuja) ning arreteeris reaalelt 23 Udeuri kõrget ametnikku. Mastellat ennast süüdistatakse seitsmes erinevas kriminaalses teos. Sisuliselt see tähendab, et arreteeriti kõik partei juhtivad figuurid süüdistatuna kriminaalkuritegudes, seega süüdistusest lähtuvalt võib Udeuri parteid nimetada ka kriminaalseks organisatsiooniks.

Mastella kinnitab praegu lihtsalt: “me ei ole maffia ja poliitika vahelise assotsiatsiooni juhid. Me oleme partei, kes nõuab respekti” ega anna konkreetsete süüdistuste suhtes mingeid kommentaare. Ma pean väga tõenäoliseks, et Mastella ise lekitas teavet uurimisest meediasse, et selle käiku segada. Mastella pidi justiitsministrina ka juba enne eilset teadma tema vastu kerkivast süüdistusest, seega meediasekkumine pani prokuröre kiirustama, mis võis endaga kaasa tuua ka mõningate tõendite kaotamise. 16. jaanuari hommikul pidi Mastella parlamendi alamkoja ees pidama kõne Itaalia õiguskorrast, kuid see pikk, tsitaatidega pikitud kõne keskendus peamiselt kohtunike ründamisele, süüdistades neid kõigis võimalikes kuritegudes, kõne lõpetas justiitsminister tagasiastumisteatega. Sel hetkel kui Prodi kutsus Mastella asja arutama ning palus teda mitte tagasi astuda, siis ei olnud Mastella veel ametlikult uurimise all – seega Prodi kahtlustustest ei teadnud, ehkki Mastella ise ilmselt teadis. Prodi näitas taaskord üles oma hämmastavat naiivsust ning selle asemel, et prokuröridelt uurida, kas neil on ka mingeid tõendeid Mastella vastu, sööstis ta välja oma usaldusavaldusega. See tähendas, et kui tuli avalikuks, et Mastellat süüdistatakse seitsmes erinevas kuriteos, vaikis peaminister pikalt ning nüüd klammerdub retoorikasse “katoliiklik poliitik” ja “kindlasti ta kohe vabastatakse”.

Nüüd püsib Udeuri toetus Prodi taga arvatavasti täpselt seni, kuni eksisteerib mingi lootus, et Prodi suudab selle uurimise lõpetada. Kuivõrd aga Itaalia prokurörid on oma uurimistes väga vabad (Teise maailmasõjajärgse ideestiku tõttu, kui fašismikuritegude uurimiseks tuli vabad käed anda), siis ma kardan, et Prodil muutub selle eesmärgi täitmine ületamatult raskeks. Praegu teatas Udeur, et jätkab valitsuse toetamist eelnõude kaupa.

Kui nüüd arvesse võtta asjaolu, et konstitutsiooniline kohus andis rohelise tule valimisseaduse refendumile, siis on kõigi väikeparteide huvides kuulutada uued valimised välja võimalikult lühikese aja jooksul – plaanitav valimisseadus nimelt tõstab valimiskünnist, mis teeb väikeparteidele parlamenti jõudmise sisuliselt võimatuks. Praegu väljakuulutatavad valimised oleksid ka Berlusconile tema elu viimane šanss võimuletulekuks, kuna lisaks mainitud skandaalile ja Napoli prügiprobleemile, on praegune koalitsioon sisuliselt loobnud kõigist oma 2006. aasta eel valijatele antud lubadustest, mis võib nood aga hääletamisest loobuma panna.

Seega, ma arvan, et Itaalia valitsus pole mitte ainult nõrgenemas, nagu kirjutab BBC, Itaalia valitsus on iga hetk koost lagunemas.

Autor: Oudekki Loone, Reggio Emilia

(valitsuse lagunemisest vaata edasi seda postitust)